Jak zdemontować żelazko

Nauka demontażu żelazka jest niezbędna do naprawy zepsutego urządzenia. Naprawa niesprawnego żelazka nie jest zadaniem niemożliwym, o ile posiadasz odpowiednie narzędzia. Główne elementy żelazka obejmują odlewaną lub aluminiową podeszwę i rurowy grzejnik elektryczny. Korpus żelazka wykonany jest z żaroodpornego tworzywa sztucznego i oddziela podeszwę uszczelką termoizolacyjną. Zbiornik na wodę i uchwyt są integralnie związane z korpusem żelazka.

Aby rozpocząć demontaż żelazka, najpierw sprawdź, czy nie zostało ono uszkodzone przez wodę lub silny detergent. Jeśli żelazko zbyt mocno się nagrzewa, to może być problem. Można sprawdzić, czy regulator się przepalił i wymaga czyszczenia. Jeśli nie, to znaczy, że styki zostały zlutowane, a jeśli tak, to należy je wymienić. Do sprawdzenia wnętrza żelazka możesz użyć pilnika do paznokci lub grafitowego sztyftu.

Jedną z najczęstszych usterek żelazka jest przewód łączący element grzewczy z zasilaniem. Aby sprawdzić działanie przewodu, możesz użyć testera ciągłości (kawałek drutu, bateria lub żarówka) do pomiaru oporu. Gdy działa prawidłowo, powinien mieć opór co najmniej 0,1 oma. Jeśli nie działa, możesz sprawdzić bezpiecznik lub inne części żelazka.

Zanim zaczniesz, odłącz przewód elektroniczny od żelazka. Następnie możesz usunąć śruby nosowe i tylne. Następnie musisz wyjąć z żelazka spryskiwacz, znajdujący się w pobliżu przycisków zwiększania ilości pary. Jeśli Twoje żelazko to Bosch, proces jest podobny. Najpierw zdejmij nasadkę ochronną na śrubie mocującej. Jeśli nie masz śrubokręta, możesz użyć nożyczek, aby odciąć nakładkę ochronną.

Okablowanie wewnątrz żelazka jest wykonane z cienkich drutów, które przypominają sprzęt AGD. Drut jest pokryty oplotem z tkaniny, aby zapobiec ocieraniu się o polimerową powłokę. Podczas pracy przewód jest narażony na duże obciążenia. Oprócz kilkukrotnego skręcania kabla, użytkownik musi wyginać drut w niewyobrażalne kąty. Mogą też przypadkowo złożyć drut w węzeł. Dlatego przed rozpoczęciem procesu demontażu upewnij się, że odłączyłeś zasilanie żelazka.

Jeśli nie jesteś w stanie zdjąć całej stopy i/lub przycisku pary, powinieneś zapoznać się z instrukcją obsługi żelazka. Instrukcja ta zawiera ważne informacje oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i należy ją zachować do wykorzystania w przyszłości. Jak w przypadku każdego urządzenia, żelazko nie powinno być obsługiwane przez dzieci lub osoby o ograniczonej sprawności. Ponadto, nie należy pozostawiać go w zamkniętej przestrzeni z dziećmi i nigdy nie należy pozwalać dzieciom na zabawę nim. Jako ostatni środek ostrożności, upewnij się, że używasz żelazka tylko zgodnie z jego przeznaczeniem.

Mechanizm działania żelazka jest prosty: prąd elektryczny podgrzewa spiralę nichromową, która z kolei przekazuje ciepło do masywnej metalowej płyty zwanej podeszwą. Możliwe jest również nagrzewanie żelazka za pomocą pary wodnej lub wody w sprayu. Nowoczesne modele żelazek wyposażone są również w systemy zapobiegające osadzaniu się kamienia, regulatory oraz elementy elektroniczne. Czynniki te utrudniają demontaż urządzenia. Można również rozebrać dozownik wody, który zazwyczaj jest przymocowany do platformy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane