Czego nie można prasować żelazkiem?

Kiedy chcesz wyglądać jak najlepiej, warto dowiedzieć się, czego nie można prasować zwykłym żelazkiem. Oto kilka typowych przykładów. Tkaniny z wypukłymi lub płaskimi obszarami są trudne do prasowania. Tego typu tkaniny mają tendencję do palenia się lub przypalania, jeśli żelazko je dotknie. Użyj ściereczki do prasowania, aby chronić zdobienia. Unikaj przegrzewania delikatnych tkanin, ponieważ mogą się one stopić i przypalić, jeśli żelazko pozostanie włączone zbyt długo.

Jako że pokolenie millenialsów zaczęło porzucać tradycyjne produkty domowe, żelazka nie są wyjątkiem. Podczas gdy żelazka pozostają podstawą większości domów, konsumenci badają alternatywy dla tradycyjnych metod. Na przykład, niektórzy odkryli, że wygodniej jest używać parownic lub sprayów rozluźniających zmarszczki. Inni ludzie zwracają się do „Febreze ironing” – uruchomienie odzieży przez krótki cykl suszarki, aby usunąć zmarszczki.

Dobrą zasadą jest prasowanie tylko tkanin, które są oznaczone jako żelazko bezpieczne. Szukaj symbolu iron-safe na etykiecie. Są one zazwyczaj niepozorne, ale to dobry pomysł, aby sprawdzić. Zazwyczaj można prasować takie materiały jak poliester, octan czy rayon. Następnie użyj deski jako powierzchni do prasowania. Dobrym pomysłem jest również użycie ściereczki do prasowania, aby chronić delikatne tkaniny.

Przed rozpoczęciem prasowania delikatnych rzeczy, zawsze dostosuj temperaturę żelazka. Upewnij się, że przed odłożeniem go na miejsce schłodzisz je przez dziesięć minut. Kiedy skończysz, wyłącz je i pozostaw w pozycji pionowej. Nigdy nie pozostawiaj żelazka leżącego twarzą do dołu, ponieważ może to spowodować poparzenia. Ewentualnie umieść je w pozycji pionowej i pozostaw do ostygnięcia. Później sobie podziękujesz. Istnieje wiele sposobów, aby prasowanie było przyjemne, więc wykorzystaj swój czas jak najlepiej.

Możesz prasować jedwab, bawełnę i poliester, ale unikaj wysokiej temperatury. Niektóre tkaniny, takie jak jedwab, są zbyt delikatne na wysokie temperatury. Zaryzykujesz ich pęknięcie, powstanie śladów po przypaleniu i nie poprawisz komfortu użytkowania koszuli. A jeśli prasujesz sweter lub jedwabną sukienkę, warto wypróbować tkaninową barierę między tkaniną a żelazkiem. Guziki to nie jedyne elementy, których nie powinieneś prasować – zawsze powinieneś pamiętać, aby najpierw sprawdzić etykietę na tkaninie.

Podczas używania żelazka elektrycznego powinieneś mieć na uwadze temperaturę tkanin. Temperatura poliestru jest niższa niż bawełny czy nylonu. Zaleca się więc prasowanie tkanin poliestrowych na niższej temperaturze – zwykle jest to ustawienie między jednym a trzema. Pamiętaj, aby stosować się do instrukcji dotyczących danego materiału – łatwiej jest prasować delikatne tkaniny na niskim ogniu. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku tkanin takich jak poliester, ponieważ wyższe temperatury mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia.

Kolejną ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze żelazka, jest jego stopa. Stopa, znana również jako stopa żelazka, jest kolejnym elementem do rozważenia. Na rynku znajdziesz pięć rodzajów stóp, w tym te wykonane z aluminium. Dobrze się one nagrzewają, ale mogą łatwo porysować ubrania. Inne rodzaje stóp to nieprzywierające, palladowe, ze stali nierdzewnej i ceramiczne. Te materiały lepiej przesuwają się po tkaninie i równomiernie rozprowadzają ciepło.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane