Jak wyleczyć oparzenie od żelazka

Jeśli kiedykolwiek zostałeś poparzony żelazkiem, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak leczyć oparzenia. Nie jesteś sam – wiele osób doświadczyło bólu i zażenowania związanego z oparzeniem, więc poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek, jak leczyć oparzenia żelazkiem. Wykonaj te kroki, aby zminimalizować ból i uszkodzenia oraz zwiększyć swoje szanse na uniknięcie infekcji lub blizny. Jeśli oparzenie jest niewielkie, możesz je leczyć za pomocą kąpieli w chłodnej wodzie lub mokrego ręcznika. Unikaj przykładania lodu do oparzonego miejsca, ponieważ może on jeszcze bardziej uszkodzić tkankę. Podobnie, nie używaj masła lub kremu do oparzonego miejsca.

Choć ciężkość oparzenia zależy od miejsca i długości kontaktu z żelazkiem, oparzenie pierwszego stopnia nie jest zbyt bolesne i może mu towarzyszyć czerwony ślad. Z kolei oparzenie drugiego stopnia obejmuje zarówno zewnętrzne, jak i głębsze warstwy skóry i może być bardzo bolesne, a w jego wyniku mogą powstać pęcherze. Leczenie oparzeń żelazem zwykle przebiega etapami.

Choć przykładanie lodu do oparzenia może pomóc złagodzić ból, może spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry. Aby uniknąć spowodowania dalszych uszkodzeń, namocz oparzone miejsce w chłodnej wodzie przez około 15 minut. Może to również zmniejszyć obrzęk oparzonego miejsca. Jeśli masz poważne oparzenie, może być konieczne zastosowanie leku przeciwbólowego na receptę. Jednak środki znieczulające stosowane miejscowo mogą powodować podrażnienia i szybciej się zużywają. Swędząca skóra jest częstym objawem związanym z oparzeniem.

Maści antybiotykowe mogą być również stosowane na oparzenie. Pomoże to zapobiec zakażeniu. Aloes, który często jest okrzyknięty rośliną na oparzenia, jest kolejną alternatywą. Aloes ma właściwości przeciwzapalne, wspomaga krążenie i hamuje bakterie. Możesz kupić żel aloesowy z lokalnego sklepu lub zamówić go online. Pamiętaj, aby przeczytać etykietę składników przed zakupem żelu aloesowego. Niektóre produkty zawierają dodatki i należy ich całkowicie unikać.

Później pokryj oparzenie balsamem nawilżającym, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Jeśli oparzenie jest poważne, użyj maści z antybiotykiem. Należy również przykryć je sterylnym opatrunkiem z gazy i zastosować filtr przeciwsłoneczny, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom skóry. Powinieneś stosować blokadę przeciwsłoneczną codziennie, jeśli byłeś narażony na działanie gorącego metalu. Jeśli pęcherze nie pękają, pozostaw je do naturalnego zagojenia. Jeśli nie jesteś w stanie usunąć ich samodzielnie, powinieneś udać się do kliniki oparzeń lub szpitala.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas leczenia oparzenia od żelazka jest unikanie przesady! Nie próbuj łagodzić bólu stosując okłady z wody, zimna lub używając domowych środków. Możesz doznać szoku i mieć bladą skórę lub niebieskie usta czy paznokcie. Lepiej od razu skorzystać z pomocy lekarskiej, ale w przypadku drobnych oparzeń należy zastosować się do poniższych wskazówek, aby uniknąć poważnych skutków.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane