Jak działa odkurzacz

Działanie odkurzacza jest bardzo podobne do picia soku ze słomki. Poprzez zasysanie powietrza z próżni, tworzy ona przestrzeń pustej materii. Tak długo jak będziesz kontynuował ssanie, sok będzie płynął w górę. Podobnie silnik ssący odkurzacza powoduje ciśnienie próżniowe, obracając wentylator silnika z dużą prędkością (30 000 do 35 000 obrotów na minutę).

Powietrze, które przechodzi przez port wylotowy odkurzacza, zawiera kurz. Pył ten może być szkodliwy dla ludzi, dlatego rura wydechowa odkurzacza filtruje to powietrze. Podczas pracy filtr odkurzacza zatrzymuje unoszące się w powietrzu cząsteczki kurzu i węgla. Pozostałe czyste powietrze jest następnie odprowadzane. Producenci projektują i wytwarzają szereg odkurzaczy w oparciu o ich specyfikacje. Oto spojrzenie na to, jak każdy z nich funkcjonuje:

Wentylator napędza cząsteczki powietrza do przodu. Gdy powietrze się porusza, ciśnienie w obszarze za wentylatorem spada. Ciśnienie to jest podobne do tego w słomce. Powietrze za wentylatorem jest niższe niż ciśnienie otoczenia, więc wypycha brud z dywanu w górę i z odkurzacza. Proces ten nazywany jest ssaniem. Port ssący odkurzacza to otwór w środku urządzenia, natomiast port wylotowy zawiera filtr.

Podczas czyszczenia podłogi odkurzacz zasysa brud, tworząc różnicę ciśnienia między strumieniem powietrza a powierzchnią. Powstały strumień powietrza przepływa przez filtr i pozostawia za sobą zanieczyszczenia. Aby osiągnąć najwyższy poziom ssania, strumień powietrza w odkurzaczu musi mieć silne ssanie. Prędkość i jakość przejścia powietrza, a także moc silnika, określają, jak silne będzie ssanie.

Odkurzacze cykloniczne działają poprzez wymuszanie powietrza w komorze cyklonicznej. Ta komora cykloniczna powoduje, że powietrze i cząstki kurzu oddzielają się, tworząc szybko wirujący wir. Dzięki temu cząstki kurzu mogą wypaść ze strumienia powietrza i wpaść do pojemnika zbiorczego. Inny typ odkurzacza działa poprzez zbieranie cząstek kurzu, które pozostały po procesie odkurzania. Następnie odkurzacz zasysa pozostałe zanieczyszczenia do komory zbiorczej.

Wiele odkurzaczy ma wskaźniki mocy. Ampery wskazują moc zużywaną przez odkurzacz. Z drugiej strony, moc nie jest ilością mocy przeliczoną na przepływ powietrza. Moc znamionowa w przepływie powietrza jest wyrażana w watach powietrznych. Airwatty są miarą watów. Pomimo wielkości watów, moc wyjściowa odkurzacza jest nadal mierzona w przepływie powietrza, a nie w koniach mechanicznych.

Amperaż jest kolejnym ważnym czynnikiem do rozważenia przy porównywaniu różnych modeli odkurzaczy. Amperaż reprezentuje ile mocy silnik pobiera ze źródła elektrycznego, a próżnia z wysokim wskaźnikiem amperażu będzie w stanie wyciągnąć więcej brudu niż jeden z niskim wskaźnikiem amperażu. Amperaż daje również pojęcie o tym, jak urządzenie filtruje cząsteczki, które są głównym źródłem energii zużywanej przez urządzenie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane