Temperatura wina prosecco – jaka jest optymalna?

temperatura wina

Prosecco jest białym, włoskim winem musującym o  zawartości alkoholu około 12,5%. Dzięki swojemu orzeźwiającemu i lekkiemu smakowi cieszy się niemałą popularnością. Fani prosecco (sprawdź także: https://naszewino.pl/prosecco) cenią je też za dość niską cenę. Jak więc podawać prosecco?

Jakie są rodzaje prosecco?

Prosecco możemy podzielić na kilka rodzajów, zależnie od tego, jaką ma zawartość dwutlenku węgla. Wyróżniamy więc:

  • musujące (spumante), które jest najbardziej popularnym rodzajem
  • perliste (frizzante), czyli prosecco półmusujące
  • stołowe (tranquillo), które nie zawiera dwutlenku węgla — określa się je jako wino spokojne. Produkuje się je niezwykle rzadko i nie można go spotkać poza terenem Włoch.

Prosecco może być białe. Co prawda w sklepach znajdziemy też różowe prosecco, ale pamiętajmy, że jest to mieszanka prosecco z czerwonym szczepem Raboso.

Jak pić prosecco i do czego pasuje ten rodzaj wina?

Prosecco to niezwykle wszechstronny alkohol, który pasuje do niejednego dania. Najczęściej jest winem wytrawnym lub półwytrawnym nieco przypominającym szampana. Pamiętajmy jednak, że jest od niego nieco jaśniejsze i bardziej słodkie. Jego smak i aromat jest bardzo owocowy, dlatego będzie pasował do dań z makaronem, drobiu, owoców morza oraz słonych przekąsek.

Temperatura wina – jak przechowywać prosecco po otwarciu?

Wiele osób ceni też prosecco przy daniach wegetariańskich bazujących na warzywach, czy tofu. Jednak sprawdzi się też przy rybach i wszelkich białych mięsach. Jaka test idealna temperatura wina prosecco?

Prosecco powinno podawane się na zimno w temperaturze od 3 do 10 stopni Celsjusza. Najbardziej odpowiednim szkłem do serwowania prosecco będzie szkło tulipanowe, które jest jednocześnie wysokie i smukłe. Dzięki temu utrzymamy bąbelki wina przez dłuższy czas. Ponadto górna część kieliszka pozwala na zebranie aromatu.

Czym prosecco różni się od szampana?

Należy zacząć od tego, że prosecco jest produkuje się we Włoszech, natomiast szampan pochodzi z Francji. Produkuje się go metodą tradycyjną. Przede wszystkim prosecco jest dużo tańsze od szampana – butelka dobrej jakości prosecco nie powinna kosztować więcej niż 50 zł. Z kolei butelka dobrego szampana będzie kosztowała minimum 150 zł.

To jednak nie jedyne różnice pomiędzy tymi dwoma trunkami. Prosecco ma zupełnie inny niż szampan profil smakowy: jest bardziej delikatne, charakteryzuje się mniejszą trwałością i posiada charakterystyczny owocowy aromat. Ponadto zalecana temperatura wina prosecco będzie inna niż w przypadku francuskiego szampana.

Prosecco i szampana podaje się do innych rodzajów dań. Prosecco odnajdzie się doskonale przy daniach warzywnymi, białym mięsie, sushi oraz z pikantnymi daniami azjatyckimi. Szampan z kolei z marynowanymi warzywami, skorupiakami, czy też chrupiącymi smażonymi dodatkami.

Jak przechowywać prosecco?

Jeśli już otworzyliśmy prosecco, ale nie mamy w planach wypicia całej butelki, warto wcześniej zapoznać się ze sposobami przedłużenia jego przydatności do spożycia. Najprostszym sposobem, który prawdopodobnie znana każdy z nas  jest po prostu zamknięcie go ponownie korkiem i włożenie do lodówki. Co prawda, możemy do tego celu użyć tego samego korka, jednak lepiej sprawdzą się specjalne stopery do wina. Mogą być one metalowe oraz szklane. Jak działają stopery do wina?

Przede wszystkim przedłużają jego przydatność do spożycia nawet o kilka dni. Zapobiegnie tym samym powstawaniu przedwcześnie kwaśnych, octowych aromatów. Pamiętajmy też, że temperatura wina musi być utrzymana, nie powinno się go przechowywać w temperaturze pokojowej. Zawsze przechowujmy je w lodówce.

Oczywiście istnieją też nieco bardziej zaawansowane metody. Wśród nich możemy wymienić specjalne systemy próżniowe. Najczęściej występują w formie silikonowego korka, który możemy kupić w zestawie z pompką. Jak to działa? Nakładamy taki korek na butelkę wina i odpompowujemy z niego powietrze. Dzięki temu możemy dłużej przechowywać wino, ale niestety sposób ten nie sprawdzi się w przypadku prosecco, które jest winem musującym. Ten sposób niestety odpompuje bąbelki z naszego wina.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane