Lodówka – jeden z podstawowych sprzętów kuchennych – wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji, która pozwala na utrzymanie jej w jak najlepszej kondycji. Czysta lodówka, bez zalegających w niej resztek jedzenia czy stojącej wody, jest w stanie pracować znacznie bardziej efektywnie i dłużej służyć wszystkim domownikom. Jak więc czyścić chłodziarkę i czego używać do usuwania zabrudzeń z jej powierzchni?
Mycie lodówki z zewnątrz
Czyszczenie lodówki z zewnątrz jest oczywiście znacznie prostsze i szybsze, a co za tym idzie wykonywane częściej niż mycie wnętrza urządzenia. Aby zachować najwyższy poziom czystości i estetyki chłodziarki, warto przecierać ją nawet co drugi dzień.
Do mycia zewnętrznej obudowy lodówki możemy wybrać gotowe, dostępne w sklepach środki czyszczące, jak również naturalne produkty, które większość z nas posiada w swojej kuchni. W pierwszym przypadku wystarczy jedynie nałożyć odpowiednią ilość płynu na czystą ściereczkę lub gąbkę, a następnie dokładnie przetrzeć całą powierzchnię urządzenia. Po rozprowadzeniu środka po całej obuwie należy dokładnie zmyć preparat i raz jeszcze przetrzeć sprzęt na sucho. Podobnie powinno wyglądać to w przypadku stosowania domowych środków. Ale czego użyć do czyszczenia obudowy lodówki? Dobrze sprawdzi się tu ocet, powszechnie znany ze swoich właściwości myjących. Aby przygotować płyn na bazie octu, wystarczy jedynie jedna szklanka płynu oraz trzy szklanki czystej, letniej wody. Oba płyny należy wymieszać, a następnie przy pomocy gąbki rozprowadzić mieszankę po powierzchni lodówki. Aby skutecznie usunąć tłuste ślady użytkowania widoczne na drzwiach lodówki, do płynu możemy dodać także kilka kropli środka do mycia naczyń.
Czyszczenie wnętrza lodówki
Nieco więcej zachodu wymaga skuteczne i staranne mycie wnętrza lodówki. Warto jednak powtarzać je przynajmniej raz w miesiącu, aby zachować odpowiednią higienę i świeżość w lodówce. Oczywiście częściej, a więc przynajmniej raz na tydzień, warto na bieżąco skontrolować stan wnętrza lodówki i – w razie potrzeby – na szybko przetrzeć zabrudzone powierzchnie czy też usunąć zepsute produkty.
Dokładne czyszczenie lodówki należy rozpocząć od wyciągnięcia z niej wszystkich produktów spożywczych i części mobilnych – półek, szuflad czy uchwytów. Następnie przy pomocy ściereczki i wykałaczki lub patyczka do uszu należy dokładnie oczyścić odpływ urządzenia, jak i jego najmniejsze szczeliny, w których mogą gromadzić się woda oraz resztki jedzenia.
Do czyszczenia wewnętrznych powierzchni lodówki nie należy wybierać mocnych środków chemicznych, które mogą nie tylko uszkodzić urządzenie, ale także przedostać się do przechowywanej w lodówce żywności i poważnie zagrozić zdrowiu domowników. Możemy natomiast użyć specjalnych środków myjących o potwierdzonym i bezpiecznym składzie, jak również mieszanki płynu do naczyń i wody. Ponadto do czyszczenia ścianek i sufitu lodówki możemy także wykorzystać mieszankę wody z octem, a także wody z sodą oczyszczoną i cytryną. Pozwolą one na skuteczne pozbycie się wszelkich zabrudzeń, jak również zachowanie świeżości we wnętrzu chłodziarki. Dla lepszego efektu zapachowego możemy umieścić także wewnątrz lodówki specjalne odświeżacze, które oprócz wydzielania przyjemnego zapachu skutecznie maskują te niepożądane.
Podczas czyszczenia lodówki nie zapominajmy także o wyjętych uprzednio ruchomych częściach wyposażenia urządzenia. Półki, szuflady czy uchwyty należy starannie umyć w zlewie lub zmywarce, a następnie – po dokładnym ich osuszeniu – włożyć z powrotem do chłodziarki. Teraz pozostaje już tylko ponowne ułożenie wszystkich produktów spożywczych i korzystanie z czystej, świeżej i pachnącej lodówki!
Mycie lodówki, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, nie wymaga szczególnych umiejętności, jak również użycia drogich czy trudno dostępnych środków. Warto więc pamiętać o regularności czyszczenia urządzenia, które dzięki temu będzie w stanie właściwie służyć całej rodzinie przez długie lata.
Podobne tematy